Продукция Доктор НОНА(Dr.NONA) - Др.НОНА - Профилактика ГРИППА 

Главная

Що потрібно знати про грипп і як «правильно» від нього захиститися?

Золота осінь вже в самому розпалі. І саме в цій період на організм людини починають впливати чинники, що послаблюють противірусний захист. Різко зростає вірогідність захворіти на ГРВІ, а в період епідемії - і грипом. Згідно прогнозу Українського центру грипу та респіраторних інфекцій, початок епідемії сезонного грипу прогнозується на середину жовтня – початок листопаду поточного року. На даний час у вісьми регіонах України відмічається підйом захворюваності на гострі респіраторні інфекції на 5-7%. Але, завдяки теплій погоді та зміцненій після літа імунній системі людей, епідемічний поріг поки що не перевищений в жодній з місцевостей. Також, у превеликій більшості випадків це не грип, а гострі респіраторно-вірусні захворювання: парагрип, аденовірусні, риновірусні інфекції та ін.

         На даний час в Україні зареєстровано понад 35 тис. хворих на гострі респіраторні інфекції. В цьому році очікуються 2 штами сезонного грипу – австралійський «Брісбен А» та «Брісбен Б». Разом з тим, залишається погроза накладення на сезонний грип штаму пандемічного свинячого грипу А/H1N1. Таким чином, цього осінньо-зимового сезону може статися те, що людина може перехворіти на 3 штами грипу.

         Особливістю австралійського грипу «Брісбен» є те, що він визиває різьку й дуже високу температуру – до 390С і вище, сухий кашель, сильний головний біль, нежить, біль у горлі, виражену загальну інтоксикацію організму. Грип небезпечний, насамперед, своїми ускладненнями, особливо для дітей, осіб похилого віку та людей з хронічними захворюваннями. Найбільш часті ускладнення - легеневі, які спостерігаються в 10-15%, особливо у дітей до двох років. Бактеріальна суперінфекція, яка нерідко виникає при грипі, може призвести до розвитку синдрому токсичного шоку. Нерідкими ускладненнями є синуїти, отити, ангіни, менінгіти, тощо.

         Грип провокує загострення хронічних захворювань легенів, серцево-судинної, ниркової та ендокринної систем. Дуже небезпечний грип для вагітних жінок. Від моменту попадання вірусу в організм до прояву перших ознак хвороби проходить всього 1-2 доби, що обумовлено високою швидкістю розмноження вірусу. Але, особливо небезпечний штам «Брисбен» тим, що може накластися на грип H1N1 (свинячий).

         В цих умовах дуже важливо своєчасно провести профілактичні заходи, особливо для дітей, вагітних жінок, літніх людей. А також для тих, хто за умовами праці контактує з найбільшим потіком людей - у медичних закладах, на суспільному транспорті, в аеропортах, на мітницях, тощо. Наприклад, для того, щоб відстежувати хворих чи інфікованих на вірус грипу пасажирів, в аеропорту «Бориспіль» буде встановлено тепловізори, які вимірюють температуру тіла на відстані.

Що ж потрібно робити, щоб не захворіти на грип чи ГРВІ та зберегти здоров`я?

         Епідеміологи впевнені, якщо серйозніше відноситися до дотримання елементарних правил гігієни, ризик захворіти на ГРВІ та грип можна знизити на 50%.

         У період підвищення захворюваності необхідно дотримуватись рекомендацій загальної санітарно-гігієнічної спрямованості:

·   часто мити руки з милом, особливо після відвідування вулиці (можна застосовувати одноразові серветки з дезінфікуючими компонентами або компонентами спирту),

·   частіше провітрювати приміщення (як вдома, так і на роботі), підтримуючи оптимальну температуру 20-22° С,

·   використовувати захисні маски,

·  обмежити кількість рукостискань і поїздок у суспільному транспорті,

·  по можливості, уникати відвідування міст та заходів, де передбачається скупчення великої кількості людей,

·   під час кашлю та чихання прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками),

·   уникати контактів із людьми, які вже мають симптоми респіраторної інфекції.

         Найліпшою мірою профілактики не тільки грипу, а й усіх ГРВІ є підтримання та укріплення імунітету. У тих, хто вже переболів грипом, виникає стійкий імунітет до цієї форми вірусу. Ефект продовжується, як правило, більше року. Але, якщо одночасно циркулюють два і більше штамів вірусу (як передбачається у цьому році), ризик захворіти знов зберігається. Тому, потрібно дотримуватись усіх заходів обережності до закінчення епідемії, у тому числі вдягатися по погоді, укріплювати імунітет, правильно харчуватися й вживати вітаміни в достатній кількості.

 

         В період, коли сезон ГРВІ та грипу вже почався:

 

ü      Перед виходом з дому змащувати слизову оболонку носу оксолиновою маззю. А при поверненні додому - промивати носові ходи мильним розчином та знов змащувати їх маззю.

ü      З профілактичною метою застосовувати традиційні загальнозміцнюючі, антивірусні, гомеопатичні, антигомотоксичні препарати, адаптогени рослинного походження (екстракт елеутерококу, препарати ехінацеї, тощо).

ü      Дуже важливе повноцінне харчування з достатньою кількістю овочів, особливо тих, що містять фітонциди. Тому їжте часник. Він містить мікроелемент селен, який здатний зупинити вірус, не дати йому можливості розмножуватись. Для цього слід вживати по 2-3 зубчика часнику щоденно. Достатньо пожувати декілька хвилин зубчик часнику, щоб повністю очистити порожнину роту від бактерій. Також, ефективну дію має вживання ріпчастої цибулі.

ü      Вживайте цитрусові, особливо апельсини – це гарний засіб протидії грипу.

ü      Вживайте більше моркви. Вона містить багато вітаміну А, який допомагає імунітету не гірше вітаміну С, а навіть і ліпше - тому що стимулює його більш обережно, ніж аскорбинка.

ü      Для зміцнення організму не забувайте постійно проводити комплекс загартовуючих процедур - самомасаж, ранкову гімнастику. Оздоровчий самомасаж стимулює імунітет. Його бажано робити не менш 3-х разів на день. Масаж виконується рухами кінчиків вказівних пальців із легким натисканням по 9 обертальних рухів по годинній стрілці, а потім проти неї у наступних активних точках: в центральній частині межі росту волосся на лобі, між бровами, в середній частині перенісся, у «крил» носу; на тильній стороні кисті кожної руки (ця точка знаходиться біля самої основи складки, що утворюється в місці притиску великого та вказівного пальців рук), над сьомим шийним хребцем (ця точка знаходиться в місці переходу шиї в спину, там де при нахилі голови прощупується остистий відросток хребця), у зовнішнього кута лунки великого пальця обох ніг.

ü      Закалювання холодом. Такий сильний, але короткочасний стрес, як обливання холодною водою, підхльостує імунітет, вимушує його працювати сильніше. Для цього потрібно щоденно вранці та увечері (краще після їжі) обтиратися холодною водою, кожен раз поступово знижуючи її градус.

ü      Привести в порядок роботу печінки. Саме цей орган переварює білки після того, як вони всмоктуються в кров із кишківника. Якщо печінка та жовчний міхур «засмітнені», то й допомогти імунітету білковою сировиною для побудови антитіл вона не зможе. Тому, обов`язково потрібно почистити печінку. Для цього потрібно харчуватися 4-5 разів на день, кожен раз додаючи до їжі щось жирне (наприклад, 30 мл рослинного масла). Це буде стимулювати печінку очищуватися від старої жовчі. Крім того, біля 50% людей, навіть не підозрюючи цього, мають паразитів у жовчному міхурі. Останні, поступово, тихо та вірно погіршують здоров`я хазяїна. Для того, щоб звільнится від «непроханих гостей», вживайте на сніданок на протязі 3-х днів насіння гарбуза, рясно запиваючи рідиною. Насіння гарбуза містять глистний яд, нешкідливий для людини.

         Основний захист від грипу у світі здійснюється засобами специфічної профілактики -насамперед вакцинації населення. За даними МОЗ України, досвід вакцинації колишніх епідемічних сезонів свідчить про високу ефективність цього профілактичного заходу, особливо для людей, що належать до груп ризику.

 

         Як же «правильно» боротися з грипом?

Якщо ви всеж захворіли, почуваєте себе погано, піднімається температура, з’явились симптоми грипу та ГРВІ - не треба виходити з дому, щоб не розносити інфекції та не заражати один одного. Як і при кожному захворюванні, необхідно негайно звернутись до лікаря. Самолікування краще уникати. Піклуйтесь не тільки про своє здоров`я, а також і про здоров`я оточуючих, оскільки інфікована людина - джерело інфекції.

Якщо грип не лікувати, або лікувати неправильно, не дотримуватись вимог, це може призвести до ускладнень – пневмонії, бронхиту, отиту, синуїту, міокардиту та ін.

Треба дотримуватись обов`язкових принципів лікування.

1. Один з основних - дотримання ліжкового режиму. Якщо простуду можна переходити на ногах, то з грипом шуткувати не треба. Переїзди в суспільному транспорті, додаткові переохолодження можуть стати останньою краплею й призвести до тяжких ускладень.

2. Рясне питво. По-перше, вода розчиняє вірусні токсини й змушує видільну систему скоріше виводити їх з організму. По-друге, деякі напої (чай з лимоном, журавлиний морс, настої смородини, малини, калини) сприяють потогінному ефекту й зниженню підвищеної температури. Питво повинно бути теплим (але не гарячим!). Також треба пити багато теплої негазованої води, взагалі - не менш 2 - 2,5 л на день.

3. Прийом жарознижуючих засобів. Температуру тіла у дорослих до 38,50С, а у дітей до 380С збивати не бажано, тому що організм бореться - виробляє власні противірусні антитіла. Якщо температура тіла піднялась вище, слід прийняти міри для її зниження - будь-який жарознижуючий засіб (окрім аспірину - він розріджуює кров, подразнює слизову оболонку шлунку!). Також, можна використовувати уксусні обтирання та компреси (розчин  оцету, води та горілки в співдношенні 1:1:1). 

4. Імуностимулятори. Для того, щоб посилити відповідь імунітета грипу, необхідно приймати противірусні препарати. Наприклад, у перші години захворювання можна закапувати у ніс людський лейкоцитарний інтерферон (стимулює вироботку противірусних антитіл) по 3-4 краплі 4-6 разів на день. Але він протипоказаний при вагітності та дітям до 6 місяців. Тому, обов`язково порадьтесь з лікарем і він призначить відповідне лікування.

5. Протиалергічні засоби. Якщо у людини коли-небудь були алергічні реакції, то грип протікає з ускладненнями і значно важче, чим у тих, хто не має в анамнезі алергічних проявів. Тому, потрібно вживати антигістамінні препарати, особливо алергикам.

 

Досить ефективно здійснюють профілактичну та лікувальну дію проти грипу та ГРВІ засоби, приготовлені за народними рецептами, а саме:

 

Смородина чорна – вживати до 4-х стаканів на день з горячою водою та цукром.

 

Цибуля, часник -  при перших симптомах хвороби потрібно розрізати велику свіжу цибулину, а затім нюхати та вдихати пари цибулі 3-4 рази на день; у проміжках між цими процедурами намочити ватку в толчений свіжий часник і вкласти як можна глибше в ніс.

·        внутрішньо приймати часникові краплі (по 1 краплі на язик).Для цього потрібно потовчити 2 головки часнику (100 г), залити 1 стаканом горілки й гарно збовтати. Курс лікування - 3 - 4 дні.

·        щоденно вживати за обідом мілко подріблену цибулю зі сметаною (1 ст. ложка цибулі на 1 ст. ложку сметани) або по 2 - 3 зубчики часнику (як профілактичний засіб під час епідемії грипу), а також вдихати пари часнику.

·        часник натерти на тертці, змішати з медом у співідношенні 1:1. Приймати по 1 ст. ложці, запиваючи водою, перед сном.

 

Малина - вживати як потогінний та жарознижуючий засіб у вигляді соку чи гарячого чаю. 

·        1 ст. ложку сухих плодів залити стаканом окріпу й настоювати 20 хв. Пити по стакану горячого настою 2 рази на день.

·        плоди малини та квітки липи – у рівних пропорціях; 1 ст. ложку суміші залити стаканом окріпу, настоювати 20 хв., процідити - пити по стакану горячего настою на ніч (потогінне).

·        плоди малини, квітки липи, листя мати-й-мачухи, плоди анісу, кора верби – порівну; 1 ст.л. змільченої суміші заварити стаканом окріпу, настоювати 20 хв., процедити. Пити по стакану горячого настою на нічь (як потогінне).

·        змішати плоди малини та траву материнки - по 1 частині, листя мати-й-мачухи - 2 частини. 1 ст. ложку суміші заварити стаканом окріпу, настоювати 20 хв., процедити. Пити по 1/2 стакану горячого настою 3-4 рази на день (як потогінне).

·        змішати плоди малини - 1 частина, листя мати-й-мачухи,  трава материнки,  листя малини – по 2 частини. 1 ст. ложку змільченої суміші заварити 2 ст. окріпу, киптити 5-10 хв. на слабкому вогні, процедити. Пити по 1/2 ст. гарячого відвару 3-4 рази на день перед їжею (як потогінний та відхаркуючий засіб).

 

 

Суха гірчиця - насипати в шерстяні шкарпетки порошок сухої гірчиці й вдягти на ніч.

 

Сік алое - при нежиті капати в ніс свіжий сік алое по 3-5 крапель у кожну ніздрю через кожні 2-3 часи. Після цього треба гарно помасажувати крила носу. Курс лікування – 2-3 дні.

 

Відвар трави фіалки триколірної – надати 2 г трави на 200 мл окріпу. Полоскати горло при грипі, ангині та інших запаленнях слизової оболонки верхніх дихальних шляхів.

 

         Для швидкого відновлення сил після перенесеної хвороби, рекомендується застосовувати загальноукріплюючі засоби:

 

Настій плодів шипшини – 1 ст. ложку сухих плодів залити 2 стаканами окріпу, настоювати в термосі добу. Пити по ½ стакана 2-3 рази на день перед їжею.

 

Настій ягід чорної смородини - 1-2 ст. ложки ягід залити 1 стаканом окріпу, настоювати 15 хв. Пити по ½ - 1 стакану декілька разів на день як чай.

 

Настій листів суниці лісної – 1-2 ст. ложки листів залити 2 стаканами окріпу, настоювати до охолодження, процедити. Приймати по 1 ст. ложці через кожні 2 години.

 

Настій кореней селери – 1 ст. ложку свіжих кореней селери залити 1,5 стаканами окріпу, настоювати 4 год. в закритому посуді, процедити. Приймати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день за 30 хв. до їжі.

                       

Для того, щоб не заподіяти собі шкоди під час лікування ГРВІ та грипу, пам`ятайте:

ü      Антибіотики при грипі та ГРВІ не використовують, тому що вони впливають на бактерії, а не на віруси. Їх призначають тільки при виникненні ускладнень.

ü      Добова норма аскорбинової кислоти (вітаміну С) не повинна перевищувати 60-70 мг. Передозування може призвести до алергічних реакцій, проблем з печінкою та кров. Значно корисніше вживати свіжі соки, квашену капусту, болгарський перець.

ü      В перші дні хвороби ефективну дію надають противірусні препарати. Але їх безконтрольний прийом може нашкодити організму.

ü      Розчинні шипучі порошки (зі смаком малини, яблука, меда, лимону та ін.) підходять для надання допомоги в екстрених (ситуаційних) випадках, але лікуватися ними не можна - усуваючи симптоми ГРВІ та грипу, ці препарати позбавляють організм можливості боротися з вірусами своїми силами, не кажучи про побічні прояви дії препаратів.

ü      Не захоплюйтесь судиннозвужуючими краплями для носу. Вони пересушують слизову оболонку носу,  знижують захисні функції, можуть призвести до атрофії слизової оболонки. Найліпше почергово застосовувати краплі з небезпечними й невикликаючими звикання соляними розчинами.

ü      Під час хвороби не вдягайтесь дуже тепло – не порушуйте теплообмін! При підвищенні температури потрібно зробити все, щоб організм мав змогу  втрачати тепло – одяг повинний бути легким і свободним. Перегрів організму може призвести до погіршення стану, аж до втрати свідомості. Будь-які процедури, пов`язані з підігрівом тіла (гірчичники, гарячі ножні ванни, інгаляції, тощо), можна проводити, коли пройде пік захворювання й спаде жар, тобто на 3-5-й день хвороби.

         Підводячи підсумок, хочу побажати міцного здоров`я кожному жителю України. Бережіть своє здоров`я, прислухайтесь до порад лікарів, виконуйте їх рекомендації. І тоді ніякий грип вам не страшний. Будьте здорові!

 

09 жовтня 2009 р.                                                                                         Лікар-терапевт вищої категорії

                                     Клименко Людмила Вікторівна

 

Главная